تبلیغات
گلبرگ - بیانات در دیدار شركت‌كنندگان در اجلاس جهانی «زنان و بیدارى اسلامى»
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظر شما درباره عشق؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
گلبرگ
بسم‌اللَّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌
 اولاً خوشامد عرض میكنم به همه‌ى شما خواهران عزیز، دختران عزیزم، بانوان نخبه‌ى سراسر كشورهاى اسلامى؛ اینجا خانه‌ى شماست، متعلق به شماست و امیدواریم خداوند متعال، این اجلاس را، این دیدار را، براى امت اسلام مبارك فرماید.
 این اجتماع شما به نظر من بسیار حائز اهمیت است. اجتماع بانوان نخبه از شرق و غرب دنیاى اسلام، اهمیتى دارد بیش از اهمیت یك اجلاس براى بیدارى اسلامى. این اهمیت از این جهت است كه فرصت شناسایى یكدیگر، پیدا كردن یكدیگر براى بانوان نخبه‌ى دنیاى اسلام، در این اجلاس فراهم شده است... و این بسیار مهم است. صد سال است كه فرهنگ غربى به پشتوانه‌ى پول و زور و سلاح و دیپلماسى، سعى میكند فرهنگ غربى را و اسلوب زندگى غربى را بر جوامع اسلامى در میان زنان تحمیل كند. صد سال تلاش شده است براى اینكه زن مسلمان را از هویت خود بیگانه كنند. تمام عوامل اثرگذارى و قدرت به كار رفته است: پول، تبلیغات، اسلحه، فریبنده‌هاى گوناگون مادى، استفاده‌ى از غرائز طبیعى جنسى انسان؛ همه‌ى اینها را استخدام كرده‌اند براى اینكه زن مسلمان را از هویت اسلامى خود دور كنند. امروز اگر شما بانوى نخبه‌ى اسلامى تلاش كنید كه این هویت را به زن مسلمان برگردانید، بزرگترین خدمت را به امت اسلامى و به بیدارى اسلامى و به عزت و كرامت اسلامى كردید. این اجتماع میتواند گام بلند و مؤثرى در این راه باشد. به نشستن دور یكدیگر و چند روز گفتگو كردن اكتفا نكنید و این دیدار را مقدمه‌ى یك حركت بزرگ و ماندگار قرار بدهید كه بر دنیاى اسلام اثر بگذارد و میتواند اثر بگذارد. بیدارى زنان، احساس شخصیت و هویت در میان بانوان، آگاهى و بصیرت در میان جامعه‌ى زن، تأثیرش بر روى بیدارى اسلامى و عزت اسلامى یك تأثیر مضاعف است. این مطلب اول.
 بعضى از خواهران در سخنرانى‌هاى مفید و پخته و سنجیده‌اى كه بیان كردند، پیشنهادهائى را مطرح كردند. ما با دنبال كردن این پیشنهادها موافقیم.
 یك مطلب اساسى، در مورد نگاه اسلام به جنس زن است. این نگاه، درست نقطه‌ى مقابل نگاهى است كه فرهنگ غربى به جنس زن دارد. نگاه فرهنگ غربى به زن یك نگاه اهانت‌آمیز است. اسم آن را آزادى میگذارند، لكن در حقیقت آزادى نیست. غربى‌ها در طول دو سه قرن اخیر، بر روى همه‌ى جنایات خود نامهاى زیبا گذاشتند. اگر قتل كردند، اگر غارت كردند، اگر به بردگى كشیدند، اگر ثروتهاى ملتها را مصادره كردند، اگر جنگهاى تحمیلى میان ملتها به وجود آوردند و دیگر جنایاتى كه كردند، بر روى همه‌ى اینها نامهاى خوش‌ظاهر و فریبنده گذاشتند؛ نام آزادى‌طلبى، نام حقوق بشر، نام دموكراسى و امثال اینها. نام آزادى بر آنچه كه جهتگیرى فرهنگ غربى نسبت به زنان است، یك نام دروغین است؛ این، آزادى نیست. اساس فرهنگ غرب این است كه زن را به عنوان یك كالا، به عنوان یك وسیله‌ى تمتع براى مرد در جامعه عرضه بكند. تشویق و تحریص بر عریان‌گرائى به این جهت است. در غرب، زن‌آزارى در طول صد سال و دویست سال گذشته افزایش پیدا كرده است، كاهش پیدا نكرده است. آزادى جنسى و بى بند و بارى جنسى در غرب موجب نشده است كه دیگ شهوتِ بشرى كه غریزى و طبیعى است، از جوشش بیفتد. قبلا این جور تبلیغ میكردند، میگفتند بگذارید زن و مرد در جامعه روابط آزاد داشته باشند تا حرص شهوت جنسى كم بشود؛ عملاً معلوم شد كه قضیه بعكس است. هر چه آزادى روابط زن و مرد در جامعه بیشتر بشود، با وضعى كه به وجود آوردند، حرص شهوانى بشر بیشتر میشود. امروز غربى‌ها خجالت نمیكشند و مسئله‌ى همجنس‌بازى را به عنوان یك ارزش مطرح میكنند. انسانِ با كرامت، عرق شرم بر پیشانى‌اش مینشیند، اما آنها خجالت نمیكشند. نگاه غرب به زن، نگاهى است منحط، ناقص، گمراه‌كننده و غلط. نگاه اسلام به زن، نگاهى است عزت‌بخش، كرامت‌بخش، رشدآفرین، استقلال‌دهنده‌ى به هویت و شخصیت زن؛ این ادعاى ماست. ما این ادعا را با محكمترین ادله میتوانیم اثبات كنیم.
 زن در محیط اسلامى رشد علمى میكند، رشد شخصیتى میكند، رشد اخلاقى میكند، رشد سیاسى میكند، در اساسى‌ترین مسائل اجتماعى در صفوف مقدم قرار میگیرد، در عین حال زن باقى میماند. زن بودن، براى زن یك نقطه‌ى امتیاز است، یك نقطه‌ى افتخار است. این افتخارى نیست براى زن كه او را از محیط زنانه، از خصوصیات زنانه، از اخلاق زنانه دور كنیم. خانه‌دارى را، فرزنددارى را، شوهردارى را ننگ او به حساب بیاوریم. فرهنگ غربى خانواده را متلاشى كرد. امروز یكى از مشكلات بزرگ دنیاى غرب، متلاشى شدن خانواده‌هاست، افزایش فرزندان بى هویت است. اینها گریبان غرب را خواهد گرفت. حوادث اجتماعى بمرور پیش مى‌آید. غرب از همین نقطه سخت‌ترین ضربه‌ها را خواهد خورد و این تمدن مادى پر زرق و برق از همین نقطه فرو خواهد ریخت.
 اسلام با نظر كرامت به زن نگاه میكند. همه‌ى خصوصیات انسانى میان زن و مرد مشترك است. یك انسان قبل از آنى كه اتصاف پیدا كند به زن بودن، یا مرد بودن، متصف است به انسان بودن. در انسانیت، زن و مردى وجود ندارد، همه یكسانند. نگاه اسلام این است. خصوصیات جسمى‌اى خداى متعال در دو جنس قرار داده است كه هركدام نقشى در ادامه‌ى آفرینش، در رشد و تعالى انسان، در حركت تاریخ بر عهده دارند؛ و نقش زن مهمتر است. مهمترین كار انسان، تداوم بخشیدن به نسل بشرى است؛ یعنى تولید مثل؛ نقش زن در این كار قابل مقایسه با نقش مرد نیست. خانه از این جهت مهم است، خانواده از این جهت مهم است، محدودیتهاى اعمال غرائز جنسى از این جهت مهم است؛ با این دید باید به مسائل اسلام و به احكام شریعت اسلامى نگاه كرد. غربِ گمراه، اسم اینها را میگذارد محدودیت. اسم آن اسارت گمراه‌كننده را میگذارد آزادى! این جزو فریبهاى غربى است. این یك نكته درباره‌ى مسئله‌ى زن.
 شما بانوان نخبه، دختران نخبه، جوانان نخبه، یكى از مهمترین مسئولیتهاتان  امروز این است كه نقش زن را از دیدگاه اسلام ترسیم كنید، برجسته كنید، روشن كنید؛ تربیت انسانى زن بزرگترین خدمت به جوامع انسانى و اسلامى است؛ این حركت باید راه بیفتد. البته راه افتاده است، باید تشدید بشود، باید فراگیر بشود، باید پیش برود و شما در این حركت، بدون تردید پیروز خواهید شد. یك كار اساسى این است. این یك مطلب.
 مطلبى دیگر در مورد نقش زنان در تحولات اجتماعى است؛ در انقلابها، در همین حركت بیدارى عظیم اسلامى. من به شما عرض كنم، اگر زنان در حركت اجتماعى یك ملتى حضور نداشته باشند، آن حركت به جائى نخواهد رسید، موفق نخواهد شد.(1) اگر زنان در یك حركت حضور پیدا بكنند، یك حضور جدى و آگاهانه و از روى بصیرت، آن حركت به طور مضاعف پیشرفت خواهد كرد. در این حركت عظیمِ بیدارى اسلامى، نقش زنان، یك نقش بى بدیل است و باید ادامه پیدا كند. زنان هستند كه همسران خود را و فرزندان خود را براى حضور در خطرناكترین میدانها و جبهه‌ها آماده میكنند و تشجیع میكنند. ما در دوران مبارزه با طاغوت در ایران و همچنین بعد از پیروزى انقلاب تا امروز، برجستگى نقش زنان را به طور واضح و ملموس مشاهده كردیم و دیدیم. اگر در جنگى كه هشت سال بر ما تحمیل شد، زنان ما، بانوان كشور ما در میدان جنگ، در عرصه‌ى عظیم ملى حضور نمیداشتند، ما در این آزمایش دشوار و پر محنت پیروز نمیشدیم. زنها، ما را پیروز كردند، مادران شهدا، همسران شهدا، همسران جانبازان، همسران اسرا و آزادگان ما؛ مادران اینها با صبر خود یك فضایى را در یك منطقه‌ى محدودى به وجود آوردند، كه آن فضا جوانها را، مردان را، به حضور مصممانه تشویق میكرد؛ و این در سراسر كشور گسترده شد و گسترده بود. نتیجه این شد كه فضاى كشور ما یكسره فضاى مجاهدت شد، فضاى فداكارى و گذشت شد؛ گذشت از جان. و پیروز شدیم. امروز در دنیاى اسلام هم همین است؛ در تونس، در مصر، در لیبى، در بحرین، در یمن، در هر نقطه‌ى دیگر. اگر زنها در صفوف مقدم حضور خودشان را تقویت كنند و ادامه بدهند، پیروزى‌ها یكى پس از دیگرى نصیب آنها خواهد شد. در این هیچ تردیدى نیست.(2)
 یك نكته‌ى دیگر، كلمه‌ى دیگر، در مورد اصل مسئله‌ى بیدارى اسلامى است. این حادثه‌ى بزرگى كه در دنیاى اسلام به وجود آمده است كه از تونس شروع شد و در مصر عظمتى پیدا كرد و بعد به كشورهاى دیگر منتقل شد، این یك حادثه‌ى عجیبى است، نظیر ندارد؛ در تاریخ ما هرچه انسان نگاه میكند، این حادثه یك حادثه‌ى عظیمى است، حادثه‌ى معمولى نیست. این حادثه میتواند مسیر دنیا را عوض كند، میتواند تسلط ظالمانه‌ى استكبار و صهیونیزم را بر دنیاى اسلام، كه سالهاى متمادى است ادامه دارد، قطع كند، میتواند امت اسلامى را متشكل كند؛ به شرط اینكه تداوم پیدا كند. حركتهاى اسلامى داراى موفقیتهائى هستند و در خطرِ شكستهائى هستند؛ آسیبهائى متوجه اینها میشود، باید این آسیبها را شناخت و از آنها پیشگیرى كرد. امروز خوشبختانه ملتهاى مسلمان در شمال آفریقا خوش درخشیدند، خوب حركت كردند. حركت، حركت عظیمى است و بحمداللَّه تا امروز حركت موفق بوده است؛ لكن توجه كنید كه غرب و در رأس آنها آمریكا و صهیونیسم با همه‌ى وجود به میدان آمده‌اند و بیشتر به میدان خواهند آمد تا بتوانند این حركت را مهار كنند و بر این امواج سوار بشوند؛ ملتها باید بیدار باشند. آنها غافلگیر شدند، نمیتوانستد و نتوانستند پیش‌بینى كنند. این غافلگیرى مكر الهى است؛ «و مكروا و مكر اللَّه واللَّه خیر الماكرین».(3)
 در قضیه‌ى لبنان هم با غلبه‌ى جوانان مقاوم لبنانى بر ارتش مسلطِ مسلحِ صهیونیستى غافلگیر شدند. در انقلاب اسلامى ایران در سى و سه سال قبل از این هم غافلگیر شدند. این غافلگیرى‌ها ادامه داشته است. در این حوادث غافلگیر شدند و نتوانستند پیش‌بینى كنند و پیشگیرى كنند، لكن در صدد تداركند. یكى از كارهاشان این است كه انگیزه‌هاى مردم را كم كنند. جوانان دنیاى اسلام - چه زنان، چه مردان و نخبگان دنیاى اسلام و بخصوص كشورهائى كه انقلاب كردند - باید بدانند كه اگر در صحنه بایستند و مقاومت كنند، پیروزى آنها بر همه‌ى ساز و برگ استكبار قطعى است.(4) همه‌ى ابزارهاى اقتدار قدرتهاى استكبارى در مقابل حضور مردم، در مقابل ایمان ملتها كند است، ناكارآمد است. پول دارند، سلاح دارند، بمب اتم دارند، ارتشهاى مجهز دارند، وسائل دیپلماسى دارند، اما همه‌ى اینها در مقابل ایمان ملتها ناكارآمد است. مراقب باشید كه این ایمان از دست نرود؛ با ایجاد اختلاف، با سرگرم كردن و مشغول كردن، جوانها را یك جور، پیرها را یك جور، مذهبى‌ها را یك جور، غیر مذهبى‌ها را یك جور. اجتماع مردم بر اساس شعارهاى دینى و اسلامى، تنها چیزى است كه میتواند این ملتها را پیش ببرد. و ما تجربه‌ى ممتد و طولانى‌اى در این زمینه داریم.
 خواهران عزیز من! فرزندان عزیز من! ما سى و سه سال است مواجه‌ایم با دشمنى‌هاى استكبار. امروز جنجالهاى جهانى و سر و صداى تبلیغات جهانى متوجه شده است به اینكه ما ایران را تحریم كردیم. آنها نمیفهمند و درك نمیكنند كه سى سال است ما را در مقابل تحریم واكسینه كردند. ما سى سال است تحریمیم. ما واكسینه شدیم در مقابل تحریم. تحریم به ما ضربه نمیزند. ملت ایران ایستاد. ملت ایران با جان خود، با مال خود، با عزیزترین عزیزان خود در مقابل توطئه‌هاى دشمن ایستاد. امروز ما نسبت به سى سال قبل صد برابر قویتر و جلوتر هستیم.(5) امروز ما در میدان علم، در میدان سیاست، در میدان اقتصاد، در مدیریت كشور، در بصیرت عمیق مردمى، بمراتب جلوتر هستیم از روزهاى اول انقلاب و این در چالش با دشمنى دشمنان، براى ملت ایران حاصل شده است.
 امروز زن مسلمان در كشور ایران، یك موجود سرافراز و عزتمند است. هزاران وسیله‌ى تبلیغى، بمباران خبرى میكنند براى اینكه این واقعیت را واژگون جلوه بدهند؛ اما حقیقت این است. امروز مؤمن‌ترین و انقلابى‌ترین زنان ما، زنان تحصیلكرده‌ى ما هستند. امروز زنان ما، زنان تحصیلكرده‌ى ما، زنان جوان ما در پیچیده‌ترین آزمایشگاهها و مراكز علمىِ تجربى و انسانى حضور دارند و فعالند.(6) فعالترین زنان ما در زمینه‌ى سیاسى، در زمینه‌ى علمى، در زمینه‌ى مدیریتهاى اجتماعى، زنان مؤمن و انقلابى ما هستند؛ داراى تحصیلات خوب، داراى اندیشه‌ى عمیق.
 پیشرفتهاى ملت ایران به خاطر ایستادگى است. اگر یك ملتى ایستادگى كند براى خدا و در راه خدا، خدا به او كمك خواهد كرد؛ این وعده‌ى الهى است و وعده‌ى الهى تخلف‌ناپذیر است.(7)
 دستگاههاى استكبار و سیاستهاى استكبارى همه‌ى تلاش خودشان را به كار بردند كه جمهورى اسلامى را منصرف كنند از حمایت فلسطین. ما ایستادیم پاى مسئله‌ى فلسطین. سعى كردند مسئله‌ى مذهبى و طائفى را بزرگ كنند؛ جمهورى اسلامى در كنار برادران مسلمان خود از هر مذهب، از شیعه و سنى و فِرَق مختلف اسلامى ایستاد. هر جا حركت اسلامى است، هر جا دفاع از هویت اسلامى است، هر جا دفاع از مظلوم است، جمهورى اسلامى آنجا حاضر است و حاضر خواهد بود و آمریكا و صهیونیسم و شبكه‌ى فاسد سیاسى مستكبرین نتوانستند بر جمهورى اسلامى فائق بیایند و نخواهند توانست.(8) ما به توفیق الهى، در كنار ملت فلسطین ایستادیم، در كنار ملتهاى انقلاب‌كرده‌ى مسلمان ایستادیم، در كنار مردم مظلوم بحرین ایستادیم، در كنار همه‌ى كسانى كه در مواجهه‌ى با آمریكا و صهیونیسم قرار دارند، ما ایستادیم و از آنها دفاع میكنیم و در این مورد از هیچ كس و هیچ قدرتى ملاحظه نمیكنیم.(9)
 آنچه كه خداى متعال نصیب ما و نصیب ملتهاى مسلمان كرده است، لطف الهى است، رحمت الهى است و باید كارى كنیم كه شایسته‌ى رحمت الهى باقى بمانیم و از خداى متعال بخواهیم كه موجبات رحمت خود و تفضلات خود را به ما عنایت كند و ان‌شاءاللَّه همین هم خواهد بود.
 این حركت بانوان مسلمان، این آشنائى با یكدیگر از سرتاسر دنیاى اسلام را مغتنم بشمرید و این را یك پایه‌اى قرار بدهید براى یك حركت عظیم در میان امت اسلامى كه ان‌شاءاللَّه به پیروزى‌هاى بزرگترى منتهى خواهد شد.
    والسّلام علیكم و رحمةاللَّه و بركاته‌
 
1) تكبیر
2) تكبیر
3) آل‌عمران: 54
4) تكبیر
5) تكبیر
6) تكبیر
7) تكبیر
8) تكبیر
9) تكبیرنوع مطلب :
برچسب ها : بیانات در دیدار شركت‌كنندگان در اجلاس جهانی «زنان و بیدارى اسلامى»،
لینک های مرتبط :


جمعه 23 تیر 1391 :: نویسنده : علی
نظرات ()
سه شنبه 24 مرداد 1396 10:21 ق.ظ
There's certainly a great deal to know about this topic.
I really like all of the points you've made.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر