تبلیغات
گلبرگ - بیانات در دیدار مسئولان نظام و سفراى كشورهاى اسلامى‌
 
درباره وبلاگمدیر وبلاگ : علی
نویسندگان
صفحات جانبی
نظرسنجی
نظر شما درباره عشق؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟


جستجو

آمار وبلاگ
  • کل بازدید :
  • بازدید امروز :
  • بازدید دیروز :
  • بازدید این ماه :
  • بازدید ماه قبل :
  • تعداد نویسندگان :
  • تعداد کل پست ها :
  • آخرین بازدید :
  • آخرین بروز رسانی :
گلبرگ
در سالروز بعثت پیامبر اعظم صلی‌الله‌علیه‌وآله‌وسلم


 بسم‌اللّه‌الرّحمن‌الرّحیم‌

 تبریك عرض میكنیم این عید بزرگ را به شما حضار محترمِ این جلسه‌ى باشكوه؛ بخصوص به میهمانانى كه از كشورهاى دیگر در این جلسه حضور دارند، و به سفراى محترم كشورهاى اسلامى. همچنین تبریك عرض میكنیم به ملت بزرگ ایران، كه بعثت را، حركت را، وجهه‌ى كار خودشان قرار دادند و در پى تحقق اهداف بزرگِ بعثت خاتم‌الانبیاء، مجاهدت كردند و زحمات را به جان خریدند و بحمداللّه مشمول وعده‌ى الهى هم شدند؛ كه خداى متعال وعده‌ى فتح و پیشرفت و سعادت را به ملتهائى كه در این راه حركت كنند، داده است؛ و وعده‌ى خداى متعال غیرقابل تخلف است. همچنین تبریك عرض میكنیم این عید بزرگ را به امت اسلام؛ كه امروز بعد از ده‌ها سال تجربه، رویكرد امت اسلام به دین محمدى (صلّى‌اللّه علیه و ءاله) است. بعد از آنكه روشنفكران و نخبگان و پیشروان ملتهاى مسلمان در طول سالهاى متمادى، مكتبها و داعیه‌ها و ایسم‌هاى شرقى و غربى را تجربه كردند و ناكامى و عقیم بودن آن تجربه‌ها را دریافتند، امروز توجه و اقبال امت اسلامى به مضمون بعثت و اهداف بعثت پیغمبر است. امروز براى آنها روز مباركى است و امیدواریم كه همه‌ى بشریت از بركات این بعثت برخوردار شوند.
...

آنچه من امروز عرض میكنم، این است كه بعثت داراى ابعاد و جهاتى است. رشته‌هاى نورى كه از این حادثه بر بشریت تابیده است، یكى دو تا نیست؛ لیكن امروز بشریت به دو جریان ناشى از بعثت نیاز تام دارد: یكى برانگیخته‌شدن فكر و اندیشه است، و یكى تهذیب اخلاق. اگر این دو تأمین شد، خواسته‌هاى دیرین بشریت تأمین خواهد شد؛ عدالت تأمین خواهد شد، سعادت تأمین خواهد شد، رفاه دنیا تأمین خواهد شد. مشكل اساسى در این دو بخش است.

 فرمود: «بعثت لاتمّم مكارم الاخلاق». (۱) یا در قرآن فرمود: «هو الّذى بعث فى الامّیّین رسولا منهم یتلوا علیهم ءایاته و یزكّیهم». (۲) بعد از تزكیه است كه میفرماید: «و یعلّمهم الكتاب و الحكمة». (۳) این یك هدف والاست؛ تزكیه‌ى نفوس، تطهیر دلها، والاكردن اخلاق بشرى، نجات دادن انسان از مزبله‌ى گرفتارى‌هاى اخلاقى و ضعفهاى اخلاقى و شهوات نفسانى. این، یك مقصد و یك هدف.

 آن مسئله‌ى تفكر هم مسئله‌ى اساسى و مهمى است؛ مخصوص پیغمبر ما هم نیست؛ همه‌ى پیامبران مبعوث شدند تا در بشر نیروى خرد را، نیروى تفكر را احیاء كنند. امیرالمؤمنین (علیه‌السّلام) در خطبه‌ى نهج‌البلاغه میفرماید: «لیستأدوهم میثاق فطرته و یذكّروهم منسىّ نعمته... و یثیروا لهم دفائن العقول»؛ (۴) پیغمبران مبعوث شدند تا دفینه‌ها و گنجینه‌هاى خرد را در دل و باطن انسانها برآشوبند، آنها را استخراج كنند.

 ما آحاد بشر، براى اندیشیدن، استعداد عظیمى در خود نهفته داریم. وقتى فكر نمیكنیم، وقتى مطالعه نمیكنیم، وقتى در آیات الهى تدبر نمیكنیم، وقتى در تاریخ خود، در گذشته‌ى خود، در قضایاى گوناگونى كه براى بشریت پیش آمده است، در گرفتارى‌هاى گذشته، در عوامل پیروزى بزرگ براى ملتها، تدبر نمیكنیم، از آن گنجینه‌ى معنوى كه خدا در ما قرار داده است، محروم میمانیم؛ «و یذكّروهم منسىّ نعمته... و یثیروا لهم دفائن العقول». امروز بشر به این دو، احتیاج دارد.

 جوامع بشرى نیاز دارند فكر كنند، بیندیشند، ببینند بدبختى بشر از كجاست؟ در این كه ظلم هست، در این كه تبعیض هست، در این كه منطق دوگانه بر قدرتهاى مسلط جهان حاكم است، مگر شكى وجود دارد؟ ظلم بارزى كه امروز بر مجموعه‌ى بشریت دارد میرود، مشهود همه است. ظلم قدرتهاى مسلط بر ملتهائى كه دستشان از امكانات دفاعى خالى است، جلوى چشم همه است؛ این را مشاهده میكنید. یك قدرتى از هزاران كیلومتر راه بلند میشود مى‌آید اینجا در منطقه‌ى ما، بر یك كشورى كه دستش خالى است و امكاناتى ندارد، به‌زور سلطه‌ى خود را تحمیل میكند؛ آن وقت عروسى‌ها را تبدیل به عزا میكنند؛ هلیكوپترهاشان «مرگ» بر سر مردم میریزند. خانه‌هاى مردم را ویران میكنند، كسى هم نمیتواند به آنها چیزى بگوید؛ عذرخواهى هم نمیكنند! این وضع دنیاست. حتّى در كشورهاى پیشرفته هم همین جور است. امروز همین مسائل اقتصادى دنیا را كه نگاه كنید، مى‌بینید وضع همین گونه است. مسئله‌ى امروز اروپا، گره‌گشائى از مردم نیست؛ گره‌گشائى از بانكدارهاست، از سرمایه‌دارهاست، از صاحبان ثروتهاى كلان است. امروز مسئله‌ى آنها این است. آحاد بشر، نوع بشر، براى قدرتهاى مسلط مطرح نیستند. اینها یك حقایقى است كه در دنیا وجود دارد؛ خب، بشریت فكر كند ببیند منشأ این كجاست؟ منشأ، نظام سلطه است؛ منشأ، وجود دو قطب سلطه‌گر و سلطه‌پذیر است. همچنان كه اگر سلطه‌گر وجود نداشته باشد، نظام سلطه از بین خواهد رفت، اگر سلطه‌پذیر هم سلطه‌ى دشمن و سلطه‌گر را نپذیرد، باز این نظام به هم خواهد خورد. اینجاست كه تكلیف، تكلیف ملتهاست؛ در میان ملتها هم، تكلیف، تكلیف نخبگان است؛ نخبگان سیاسى، نخبگان فرهنگى.

 شیطانهاى وابسته‌ى به دستگاه‌هاى استكبار وقتى در هر گوشه‌اى از دنیا یك حركت بزرگ و آزادیبخش از سوى مردم - كه خالص است، ناب است - مشاهده میكنند، تمام نیروشان را متمركز میكنند كه آن حركت را تبدیل كنند به ضد خود، یا از خاصیت بیندازند. مى‌بینید امروز در منطقه‌ى ما چه خبر است. مردم در كشورها انقلاب میكنند براى نجات از وابستگى به آمریكا، براى نجات از ذلت در مقابل تسلط صهیونیسم، براى ابراز نفرت از وجود این غده‌ى سرطانى در دل كشورهاى اسلامى؛ تمام دستگاه‌هاى سیاسى و اطلاعاتى و مالى استكبار و وابسته‌هایش به حركت مى‌افتد تا حركت را خنثى كنند. مسئله، اینهاست.

 ملتها باید روى پاى خودشان بایستند. ملتها باید از نعمت خداداد اندیشه و خرد و تفكر انسانى استفاده كنند. ملتها باید به خودشان اعتماد پیدا كنند؛ به نیروى خودشان، به خداى خودشان اعتماد پیدا كنند؛ حسن ظنِ به خدا نشان بدهند. خداى متعال وعده كرده است: «لینصرنّ اللّه من ینصره انّ اللّه لقوىّ عزیز»؛ (۵) این تأكید الهى است. وقتى ملتها بایستند، مقاومت كنند، ایستادگى كنند، قطعاً پیروزند؛ نمونه‌ى زنده‌اش ملت ماست. دشمن با هزاران وسیله و ابزار تبلیغاتى سعى میكند واقعیتها را از چشم مردم دنیا دور كند، اما واقعیت همین است كه ما داریم مشاهده میكنیم. در این سى و سه سال، از روز اول به طور دائم انقلاب و ملت و كشور عزیز ما مورد تهاجم بوده است، مورد توطئه بوده است. سیاستهاى مختلف سر كار آمده‌اند؛ در صد مسئله با هم اختلاف داشتند، اما در مواجهه‌ى با انقلاب اسلامى، در ضربه زدن به جمهورى اسلامى، از صحنه خارج كردن این الگوى زنده در مقابل مسلمانها، با شیوه‌هاى مختلف، همه‌ى آنها با هم شریك بودند! امروز هم همین جور است؛ دست به یكى كرده‌اند، بلكه بتوانند ملت ایران را از صحنه خارج كنند. من به شما عرض بكنم؛ قطعاً و یقیناً در این تلاشها به طور كامل ناكام خواهند ماند.

 البته پیروزى، بدون مجاهدت، بدون حركت، بدون خطرپذیرى، امكان ندارد. خداى متعال وعده‌ى پیروزىِ بدون حركت به هیچ كس نداده است. صِرف مؤمن بودن هم كافى نیست؛ مجاهدت لازم است، صبر لازم است؛ «و لنصبرنّ على ما ءاذیتمونا» (۶) - این حرف پیغمبران است به مخالفانشان - ما ایستادگى میكنیم. پیغمبران ایستادگى كردند. امروز منطق پیغمبران با آن همه سركوبى كه علیه آنها انجام گرفته است، منطق همه‌گیر دنیاست. حرف پیغمبران پیش رفت، منطق فرعونیان پیش نرفت. این حركت و این جهتگیرى، روزبه‌روز هم بیشتر خواهد شد. صبر لازم است، ایستادگى لازم است. ملت ما این ایستادگى را از خود نشان داد. دشمنان ما نمیخواهند بفهمند و از تجربه‌هاى گذشته استفاده كنند. آنها باید بدانند كه در مقابل این ملت، لجاجت، تكبر، خودبزرگتربینى، از این ملت توقعات بیجا داشتن، به جائى نخواهد رسید. این ملت ایستاده است، راه را شناخته است، هدف را شناخته است، خود را شناخته است.

 درسى كه ما از قرآن گرفته‌ایم، درسى كه ما از اسلام گرفته‌ایم، درس ایستادگى و مجاهدت و وحدت و اتحاد است؛ اتحاد دلها و دستها با یكدیگر؛ مخصوص ملت ما هم نیست؛ اتحاد در دنیاى اسلام. امروز شما ببینید یكى از نقاطى كه دشمنان ما بر روى آن به طور كامل تكیه میكنند، برافروختن اختلافات مذهبى است؛ شیعه و سنى. آدمهائى كه نه به شیعه عقیده دارند، نه به سنى عقیده دارند، نه اصل اسلام را قبول دارند، طبق میل سرویسهاى جاسوسى آمریكا و اسرائیل مى‌آیند پشت بلندگوها مى‌ایستند، از توسعه‌ى تشیع اظهار نگرانى میكنند! شما چه میفهمید تشیع چیست؟! چه میفهمید تسنن چیست؟! شما به اصل دین اعتقادى ندارید. امروز سیاست استكبار و سیاست سرویسهاى جاسوسى این است كه ماها را از هم بترسانند؛ شیعه را از سنى، سنى را از شیعه؛ اختلاف ایجاد كنند. راه غلبه‌ى بر دشمنان، اندیشیدن، فكر كردن، متحد شدن، دلها را به هم نزدیك كردن، دستها را در هم گره كردن است؛ و اینجور است كه به فضل پروردگار، «لیظهره على الدّین كلّه» (۷) پیش خواهد آمد؛ و خداى متعال به فضل خود، به لطف خود، اهداف و دستورات و برنامه‌هاى این بعثت را بر همه‌ى توطئه‌هاى دشمن پیروز خواهد كرد.

 امیدواریم خداوند متعال روزبه‌روز بركاتش را بر شما، بر ملت ایران، بر امت اسلامى بیشتر نازل كند و روح مطهر امام بزرگوار ما را - كه او این راه را به ما نشان داد، او این راه را در مقابل ما باز كرد - با اولیائش و با پیامبران و ائمه‌ى معصومین محشور فرماید.

والسّلام علیكم و رحمةاللّه و بركاته‌

۱) مجموعة ورام، ج ۱، ص ۸۹
۲) جمعه: ۲
۳) همان‌
۴) نهج‌البلاغه، خطبه‌ى ۱
۵) حج: ۴۰
۶) ابراهیم: ۱۲
۷) توبه: ۳۳نوع مطلب :
برچسب ها : بیانات در دیدار مسئولان نظام و سفراى كشورهاى اسلامى‌، اختلاف‌افكنی; اتحاد; استقامت; جنگ‌های مذهبی; جهاد; بعثت; تزكیه نفس; تفكر; پیروزی; پیروزی الهی; وعده‌های الهی; نصرت الهی;،
لینک های مرتبط :


چهارشنبه 31 خرداد 1391 :: نویسنده : علی
نظرات ()
دوشنبه 20 فروردین 1397 08:59 ب.ظ
As a biologist on birds, I don't believe
that wild birds respond mostly on instinct.
دوشنبه 20 فروردین 1397 08:31 ب.ظ
In accordance with Banks, describing your
son or daughter with a poor characteristic such as stupid” make him feel ashamed of himself.
شنبه 1 مهر 1396 03:42 ب.ظ
It's amazing in support of me to have a web site, which is useful
in support of my knowledge. thanks admin
شنبه 18 شهریور 1396 04:03 ق.ظ
You could definitely see your expertise within the work
you write. The arena hopes for even more passionate writers such
as you who aren't afraid to mention how they believe.
At all times follow your heart.
شنبه 18 شهریور 1396 03:56 ق.ظ
I am truly happy to glance at this webpage posts which carries plenty of useful data, thanks for providing these information.
سه شنبه 13 تیر 1396 02:56 ق.ظ
Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i
read this post i thought i could also make comment due to this
sensible article.
سه شنبه 13 تیر 1396 02:52 ق.ظ
Hello i am kavin, its my first occasion to commenting anyplace, when i
read this post i thought i could also make comment due to this
sensible article.
سه شنبه 13 تیر 1396 01:47 ق.ظ
Ridiculous story there. What happened after? Take care!
سه شنبه 13 تیر 1396 12:32 ق.ظ
You can certainly see your expertise within the paintings you write.
The sector hopes for even more passionate writers like you
who aren't afraid to mention how they believe. All the time go
after your heart.
دوشنبه 12 تیر 1396 11:22 ب.ظ
These are actually enormous ideas in concerning blogging.
You have touched some good factors here. Any way keep up wrinting.
دوشنبه 12 تیر 1396 04:47 ب.ظ
I comment when I appreciate a post on a website or I have something
to contribute to the discussion. Usually it's triggered by the passion displayed in the article
I read. And on this post گلبرگ - بیانات در دیدار مسئولان
نظام و سفراى كشورهاى اسلامى‌.
I was actually excited enough to post a thought :-) I actually do
have some questions for you if it's okay. Could it be simply me or do
some of these remarks look like left by brain dead people?
:-P And, if you are posting at other sites, I would like to follow everything fresh you have to post.
Could you list the complete urls of all your public pages like your linkedin profile, Facebook
page or twitter feed?
یکشنبه 11 تیر 1396 08:19 ب.ظ
Hello, Neat post. There's an issue with your website in web
explorer, may test this? IE nonetheless is the market leader and a large portion of other people
will leave out your wonderful writing because of this
problem.
یکشنبه 11 تیر 1396 07:38 ب.ظ
Hi, Neat post. There's a problem together with your
website in internet explorer, may check this? IE nonetheless is
the marketplace chief and a good element of other folks will miss your great writing because of
this problem.
یکشنبه 11 تیر 1396 05:24 ب.ظ
I'm very happy to read this. This is the type of manual that needs to be given and not the accidental
misinformation that's at the other blogs.
Appreciate your sharing this best doc.
یکشنبه 11 تیر 1396 04:09 ب.ظ
We are a bunch of volunteers and starting a brand new scheme in our community.
Your website provided us with useful info to work on. You have performed an impressive
activity and our whole group might be thankful to you.
یکشنبه 11 تیر 1396 04:07 ب.ظ
Hi my friend! I want to say that this post is awesome, great written and include
almost all vital infos. I would like to peer extra posts like this.
یکشنبه 11 تیر 1396 03:02 ب.ظ
Hi there, You've performed a great job. I will certainly digg it
and personally suggest to my friends. I am sure they will be benefited from
this web site.
یکشنبه 11 تیر 1396 02:48 ب.ظ
My brother suggested I may like this blog. He was totally right.
This submit actually made my day. You cann't consider simply how much time I had spent for this information! Thank
you!
یکشنبه 11 تیر 1396 10:55 ق.ظ
Stunning story there. What happened after? Thanks!
یکشنبه 11 تیر 1396 07:25 ق.ظ
We're a gaggle of volunteers and opening a brand new
scheme in our community. Your website offered us with useful information to work on. You've performed an impressive activity and
our whole group will be grateful to you.
پنجشنبه 1 تیر 1396 02:08 ق.ظ
Ridiculous story there. What occurred after? Thanks!
چهارشنبه 31 خرداد 1396 03:16 ب.ظ
These are actually fantastic ideas in concerning blogging.
You have touched some good factors here. Any way keep up
wrinting.
پنجشنبه 7 اردیبهشت 1396 05:36 ب.ظ
I every time emailed this website post page
to all my contacts, because if like to read it afterward my links will
too.
شنبه 12 فروردین 1396 01:24 ق.ظ
I blog often and I seriously thank you for your content.
This great article has really peaked my interest. I'm going to
bookmark your blog and keep checking for new information about once per week.

I opted in for your RSS feed as well.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر